Program

General Guidelines (These instructions were given as guidelines to participants):

  1. We will assume that everyone will read the supplied bio. There would be no time wasted in lengthy introductions. Instead, self-introduction is strongly encouraged in which you can share some personal information to establish a better rapport with the audience. Share a secret, a hobby, a joke, an embarrassing moment, or an incident.
  2. About one-third time is planned for audience participation in each session.
  3. Keynote speakers and some other speakers will have 20 minutes for their talk and 10 minutes for Q&A.
  4. Session chair will decide the order of the presentations.
  5. Each speaker is encouraged to email the presentation ahead; at the latest we will copy it on our flash card at the workshop.
  6. Times allotted will be strictly observed.

POCKET PROGRAM (1 page - PDF format)

Monday, March 6, 2006

Time Activity Room
6:00 - 9:00 pm Registration and Reception
Beverages compliments of IBM & SGI
Makena Lawn


Tuesday, March 7, 2006
Time Activity Room
7:00 am Registration Wailea Foyer
7:00 - 7:30 am Continental Breakfast Wailea Terrace
7:30 - 8:00 am

Welcome and Introduction,
Bill Camp (SNL)
Welcome, Gene Bal (Local Host, Dir Maui Supercomputing Center)
Program Highlights,
Sudip Dosanjh (SNL)
Technical Highlights, Neil Pundit (SNL)

Wailea Ballroom
8:00 - 8:30 am

Keynote: Dan Reed
The Challenge of Scale
Abstract
Presentation

Wailea Ballroom
8:30 - 9:00 am

Keynote: Marc Snir
Supercomputing Software: Research Directions and Practical Impediments
Marc will entertain questions on the NAS Report on Supercomputing as well. See the report at: http://books.nap.edu/catalog/11148.html
Abstract
Presentation

Wailea Ballroom
9:00 - 9:15 am Break Wailea Terrace
9:15 - 9:45 am

Keynote: Ralf Gruber
Eco-Computing
Abstract
Presentation

Wailea Ballroom
9:45 - 11:30 am

Panel: Defining Data Intensive Computing
Chair: Walt Ligon
Panelists: D. Caromel*, W. Gropp, K. Haines,
A. Maccabe, M. Snir, T. Sterling
Abstract
Presentation - W. Ligon, Chair
Presentation - D. Caromel
Presentation - W. Gropp
Presentation - K. Haines
Presentation - A. Maccabe
Presentation - T. Sterling

Wailea Ballroom
11:30 - 12:30 pm Lunch Raffles Room
12:30 - 2:15 pm

Panel: Challenges in Data Intensive Computing
Chair: Rob Ross

Panelists: B. Blake, M. O’Keefe, S. Poole,
J. Tomkins, D. White*, P. Wyckoff
Abstract
Presentation - R. Ross, Chair
Presentation - B. Blake
Presentation - M. O'Keefe
Presentation - J. Tomkins
Presentation - D. White
Presentation - P. Wyckoff

Wailea Ballroom
2:15 - 2:30 pm Break Wailea Terrace
2:30 - 3:00 pm

Keynote: Al Geist
System Software Requirements for Petascale Computing
Abstract
Presentation

Wailea Ballroom
3:00 - 3:30 pm

Keynote: Bill Camp
Architectural Requirements for Petascale Computing
Abstract
Presentation

Wailea Ballroom
3:30pm End of Technical Part of Day 1  
8:00 - 9:00 pm Optional Social Hour. Beverages compliments of Hewlett-Packard and Intel Raffles Room


Wednesday, March 8, 2006
Time Activity Room
7:00 am Registration Wailea Foyer
7:00 - 7:30 am Continental Breakfast Wailea Terrace 
7:30 - 8:00 am

Keynote: David Womble
Algorithms and Optimization for Data
Intensive Computing
Abstract
Presentation

Wailea Ballroom 
8:00 - 9:30 am

Panel: Capability Machines
Chair: Horst Simon

Panelists: A. Geist, R. Haring - IBM, J. Morrison - LANL, M. -C. Sawley - CSCS, J. Tomkins - SNL
Abstract
Presentation - H. Simon, Chair
Presentation - A. Geist
Presentation - R. Haring
Presentation - J. Morrison
Presentation - M. -C. Sawley
Presentation - J. Tomkins

Wailea Ballroom 
9:30 - 9:45 am Break Wailea Terrace
9:45 - 10:45 am

Panel: Data-driven challenges to architectures and systems
Chair: Chandrika Kamath
Panelists: V. Alessandrini, S. Brandt, G. Davidson, P. Kogge
Abstract
Presentation - C. Kamath, Chair
Presentation - G. Davidson
Presentation - P. Kogge

 
10:45 - 11:45 am

Panel: Non-US Issues in Supercomputing Chairs: Pierre Kuonen & Rolf Riesen
Panelists: K. Haines, A. Jones, C. Morin, T. Stricker
Abstract
Presentation - K. Haines
Presentation - A. Jones
Presentation - C. Morin

 
11:45 - 12:30 pm Lunch Raffles Room
12:30 - 2:15 pm

Panel: Capacity Machines
Chair: Thomas Sterling
Talk: Coordinated Computing: Defining the Third Domain

Panelists: J. Ang - SNL, P. Durham - Daresbury Lab, W. Gropp - ANL, A. Jones - Univ. of Manchester,
S. Scott -ORNL
Abstract
Presentation - T. Sterling, Chair
Presentation - J. Ang
Presentation - P. Durham
Presentation - W. Gropp
Presentation - A. Jones
Presentation - S. Scott

Wailea Ballroom 
2:15 - 2:30 pm Break Wailea Terrace 
2:30 - 3:30 pm

Summary of Recent Conferences on HPC
Chair: Marie-Christine Sawley

Frontiers of Extreme Computing: B. Lucas
IEEE Cluster: D. Katz
FAST-OS: P. Bridges
EuroPVMMPI: R. Brightwell
Presentation - B. Lucas
Presentation - D. Katz
Presentation - P. Bridges
Presentation - B. Brightwell

Wailea Ballroom
3:30 pm End of Technical Part of Day 2  
8:00 - 9:00 pm Optional Social Hour. Beverages compliments of AMD and Sun Microsystems Raffles Room


Thursday, March 9, 2006
Time Activity Room
7:00 am Registration Wailea Foyer 
7:00 - 7:30 am Continental Breakfast Wailea Terrace 
7:30 - 9:00 am

Panel: Complexity Issues in Data Intensive High End Computing
Chair: Garth Gibson

Panelists: A. Choudhary, H. Coverston, R. Haskin, A. Maccabe, R. Ross, J. Vetter*
Abstract
Presentation - G. Gibson, Chair
Presentation - A. Choudhary
Presentation - H. Coverston
Presentation - A. Maccabe
Presentation - R. Ross

Wailea Ballroom 
9:00 - 9:15 am Break Wailea Terrace 
9:15 - 10:30 am

Panel: Security in Data Intensive Computing Chair: David Black
Panelists: R. Oldfield, T.Ruwart, R. Thakur,
K. Wohlever
Abstract
Presentation - D. Black, Chair
Presentation - R. Oldfield
Presentation - T. Ruwart
Presentation - R. Thakur
Presentation - K. Wohlever

Wailea Ballroom 
10:30 - 11:30 am

Vendor Panel A, Chair: Ben Ralston
Participants: A. Bechtolsheim, R. Haring,
R. Kaufmann, S. Reinhardt, S. Scott
Abstract
Presentation - R. Haring
Presentation - R. Kaufmann
Presentation - S. Reinhardt
Presentation - S. Scott

Wailea Ballroom 
11:30 - 3:30 pm Lunch on your own and Activity Break  
3:30 - 4:00 pm

Vendor Panel B Chair: Ben Ralston
Participants: D. Barkai, J. Owen
Abstract
Presentation - D. Barkai
Presentation - J. Owen

Wailea Ballroom
4:00 - 5:30 pm

Panel: Data Intensive High Performance Computing - Challenges for the Future
Chair: Julian Satran

Panelists: H. Coverston, A. Geist*, G. Gibson,
R. Haskin, D. Kranzlmueller, M. Snir
Abstract
Presentation - J. Satran, Chair
Presentation - H. Coverston
Presentation - G. Gibson
Presentation - D. Kranzlmueller
Presentation - M. Snir

Wailea Ballroom 
5:30 - 5:45 pm Break Wailea Terrace 
5:45 - 6:45 pm

10th SOS Anniversary Celebration: Memories, Appreciation, and Future
Presentation - R. Gruber

Wailea Ballroom
6:45 - 7:00 pm “Thank You” to Attendees and Vendors -
Bill Camp
Wailea Ballroom
7:00 - 8:30 pm Local Entertainment & Dinner
Beverages compliments of Cray Inc.
Raffles Room 
8:30 - 9:00 pm

Dinner Talk: Thomas Sterling
The S-Curve Bends Twice

Raffles Room 
9:00 pm End of the SOS10 Workshop  

*sponsor representative

Sandia National Laboratories | Privacy and Security

Maintained by: Bernadette Watts
Modified on: April 12, 2006