SOS13 Logo
HomeDescriptionLogisticsRegistrationParticipantsProgram
ContactsPrior WorkshopsHilton Head

Program

Monday, March 9, 2009

6:00 – 9:00

 Registration and Reception 

Tuesday, March 10, 2009

7:30 – 8:30 am

Breakfast

8:30 – 10:30 am

Session 1
Petascale System Challenges

Speakers

Affiliation

Chair:  Sudip Dosanjh,
SNL

Sudip Dosanjh/John Morrison (presentation)
Al Geist (presentation)
Thomas Schulthess (presentation)
Vincent Keller/Wolfgang Ziegler (presentation)

ACES
ORNL
CSCS
SCAI Univ.

10:30 – 11:00 am

AM Break

11:00– 12:00 pm

Session 2
Resiliency

Panel

Affiliation

Chair:  John Daly, CEC/NSA

Jim Ang
Christian Engelmann
Paul Hargrove
Andrew Jones

SNL
ORNL
LBL
NAG/HECToR

12:00 – 1:00 pm

Lunch

1:00 – 3:00 pm

Session 3
Industry

Speakers

Affiliation

Chair:  Ben Ralston,
AWE, UK

Steve Scott (presentation)
Don Grice (presentation)
Giri Chukkapalli (presentation)
Jenny Koerv (presentation)

Cray
IBM
Sun
AMD

3:00 – 3:15 pm

PM Break

3:15 – 4:45 pm

Industry (cont.)

Richard Kaufmann (presentation)
Bill Camp (presentation)

HP
Intel

4:45 pm

Dinner on your own

Wednesday, March 11, 2009

7:30 – 8:30 am

Breakfast

8:30 – 10:30 am

Session 4
Memory

Speakers

 Affiliation

Chair:  Thomas Sterling

Richard Murphy (presentation)
Bruce Jacob (presentation)
Dean Klein (presentation)
Kunle Olukotun (presentation)

SNL
U of MD
Micron
Stanford

10:30– 11:00 am

AM Break

11:00– 12:00 pm

Session 5
System Software

Panel

Affiliation

Chair:  Barney Maccabe, ORNL

Ron Brightwell
Pete Beckman
Stephen Scott
Christine Morin

SNL
U Chicago
ORNL
Europe

12:00 – 3:45 pm

Afternoon Free
Lunch on your own

3:45 – 5:45 pm

Session 6
Interconnects

Speakers

Affiliation

Chair:  Keren Bergman, Columbia

Jeff Vetter (presentation)
Ronald Luijten (presentation)
Jim Tomkins (presentation)
Keren Bergman (presentation)

GA Tech
IBM
Consultant
Columbia

5:45 – 6:00 pm

PM Break

6:00 – 7:00 pm

Session 7
Algorithms

Panel

Affiliation

Chair:  Mike Heroux, SNL

Trey White
Bill Gropp
Andrew Jones
Carter Edwards

ORNL
UIUC
NAG/HECToR
SNL

7:00 – 9:00 pm

Conference Banquet Dinner

Dinner Speaker
Coastal Discovery Museum
Hilton Head, South Carolina

Thursday, March 12, 2009

7:30 – 8:30 am

Breakfast

8:30 – 10:30 am

Session 8
Simulations & Modeling

Speakers

Affiliation 

Chair:  Jim Ang, SNL

Adolfy Hoisie (presentation)
Arun Rodrigues (presentation)
Derek Chiou(presentation)
Sudhakar Yalamanchili (presentation)

LANL
SNL
UT Austin
GA Tech

10:30– 11:00 am

AM Break

11:00– 12:00 pm

Session 9
Benchmarking

Panel

Affiliation

Chair: Marie-Christine Sawley, ETH Zurich

Pat Worley
Leonid Oliker
Andrew Jones
John Levesque

ORNL
LBL
NAG/HECToR
Cray

12:00 – 1:00 pm

Lunch 

1:00 – 3:00 pm

Session 10
Analysis and Informatics

Speakers

Affiliation

Chair:  Jean Favre, CSCS

Sean Ahern (presentation)
David Rogers (presentation)
Dieter Kranzlmueller (presentation)

Jim Ahrens (presentation)

ORNL
SNL
Ludwig-Maximilians
LANL

3:00 – 3:15 pm

PM Break

3:15– 4:15 pm

Session 11
Crystal Ball

Panel

Affiliation

Chair:  Jeff Nichols
           

Marie-Christine Sawley
Sudip Dosanjh
Sander Lee

ETH Zurich
SNL
NNSA/ASC

4:15 – 4:45 pm

Session 12
SOS 14 Planning

Tentatively Savannah,
GA, USA

Al Geist
SOS Program Committee

4:45 pm

Adjourn